براقیت سنج WG60

براقیت سنج WG60

دستگاه گلاس میتر یا براقیت سنج WG60 جهت اندازه گیری میزان براقیت سطوح استفاده میگردد .این دستگاه در زاویه ای مشخص پرتوئی از نور را به سطح تابانده و از میزان جذب نور و محاسبه آن بر حسب درصد نسب تابش به انعکاس میتواند میزان براقیت سطح را اندازه گیری کند . شرکت پترو پژوهش خاورمیانه(سهامی خاص) نماینده شرکت FRU چین در ایران میباشد که بهترین دستگاه های براقیت سنج را در دنیا ارائه مینماید .

موارد استفاده براقیت سنج تک زاویه ای WG60  روی رنگ، جوهر، لاک پارکت، پوشش، محصولات چوبی استفاده کنید. سنگ مرمر، گرانیت، کاشی های اصلاح شده جلا، آجر سفال و پرسلن؛ پلاستیک، کاغذ؛ دیگر مواد غیر فلزی.

WG60(0-200GU)

  • 1. All performance indexes meet the primary working machine requirements of metrological verification procedures of national standard JJG696-2002
  • 2. Apply on paint, ink, stoving varnish, coating, wood products; Marble, granite, vitrified polished tile, pottery brick and porcelain; Plastic, paper and metal,etc.
  • 3. International Standard 60° ISO-2813、ASTM-C584、ASTM-D523、DIN-67530、ASTM-D2457、JND-A60、JND-P60
  • Product description: This gloss meter is designed and manufactured with the reference to the international standard ISO 2813 and China national standard GB/T9754. Technical parameters are in accordance with ASTM D2457, AS

گلاس میتر یا براقیت سنج جهت اندازه گیری میزان براقیت سطوح استفاده میگردد .این دستگاه در زاویه ای مشخص پرتوئی از نور را به سطح تابانده و از میزان جذب نور و محاسبه آن بر حسب درصد نسب تابش به انعکاس میتواند میزان براقیت سطح را اندازه گیری کند .

زوایای مختلفی برای اندازه گیری براقیت وجود دارد که هر کدام وابسته به نوع سطح مناسب می باشند. برای غیر فلزات مانند پوشش ها و پلاستیک ها، مقدار نور منعکس با زاویه ای بیشتر نور کمتر میباشد ، زیرا برخی از پرتوهای نور به سطح مواد نفوذ کرده و به آن جذب می شود و یا به صورت رنگ پریده از آن پراکنده می شود. فلزات انعکاسی بسیار بالاتری دارند و به همین دلیل کمتر وابسته به زاویه هستند.

بسیاری از استانداردهای فنی بین المللی ارائه دهنده روش استفاده و مشخصات لازم برای کاربرد انواع مختلف براقیت سنج مورد استفاده در مواد مختلف از جمله رنگ، سرامیک، کاغذ، فلزات و پلاستیک هستند . بسیاری از صنایع با استفاده از glossmeters در کنترل کیفیت خود برای اندازه گیری براق بودن محصولات برای اطمینان از هماهنگی در فرآیندهای تولید خود استفاده می کنند. صنعت خودرو یکی از استفاده کنندگان اصلی براقیت سنج است و در کاربردهای مختلف از کارخانه تا کارگاه تعمیرات برای استاندارد سازی پوشش و … از آن استفاده میکنند .

ساختار براقیت سنج

یک براقیت سنج به صورت معمول شامل یک مؤلفه ثابت مجهز به یک منبع نور استاندارد است که یک پرتو نور را بر سطح میتاباند و یک آشکارساز با فلیتر مناسب برای دریافت اشعه هایی که از سطح منعکس میگردد و بر روی سطح آزمون اندازه گیری می کند . روش ASTM بیان می کند که روشنایی باید تعریف شود، به طوری که ترکیب منبع نور به صورت طیفی تصحیح شود تا CIE بازده نورانی ، V (؟) را با CIE نور SC روشن نماید.

ابزار دقیق متنوعی به صورت تجاری برای دسترسی به استاندارد بالا موجود است . این ابزار با استفاده از استانداردهای مرجع که معمولا از شیشه های بسیار جلاداده شده و ساده و سیاه و سفید میباشند و با شاخص شکست 1.567 برای خط سدیم D ساخته می شوند، برای آنها یک مقدار براق 100 برای هر زاویه تعیین می شود.

اندازه گیری و انتخاب زاویه

برای این که براقیت سنج اندازه گیری براقیت سطح را تضمین کند بایستی با اندازه گیری روشنایی ارسالی و دریافتی و شرایط مشاهده شده و پیکربندی هر دو منبع روشنایی و زاویه دید مشاهده میتواند امکان اندازه گیری در یک محدوده کوچک از زاویه بازتاب کلی را فراهم کند . نتایج اندازه گیری انعکاس سنجی مربوط به مقدار نور منعکس شده از یک استاندارد شیشه ای سیاه با یک شاخص انکسار تعریف شده است. نسبت بازتابیده به نور برای نمونه، نسبت به نسبت استاندارد براقیت، به عنوان واحد براقیت (GU) ثبت می شود.

زاویه اندازه گیری به زاویه بین نور حادثه و عمود بر آن اشاره دارد. سه زاویه اندازه گیری (20 درجه، 60 درجه و 85 درجه) برای پوشش اکثر کاربردهای پوشش های صنعتی مشخص شده است. زاویه بر اساس محدوده برش پیش بینی شده انتخاب شده است، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است.

Product Name Gloss meter
Model WG60
Measurement Range 0-200Gu
Application Apply on paint, ink, stoving varnish, coating, wood products; Marble, granite, vitrified polished tile, pottery brick and porcelain; Plastic, paper; Other nonmetallic material.
Instrument Dimensions 122x34x60mm
Projection Angle 60°
Measuring Spot ellipse: long axis*minor axis)8mm*4mm
Measuring Mode Automatic measurement/ manual measurement/single measurement/average measurement and cross measurement for a variety of combination measuring mode
Data Storage 100 groups   Set standard sample in any stored data, user-define the tolerance range
Language Chinese/English
Output Connect the micro printer to realize real-time output of measured data
Division Value 0.1Gu
Repeatability 0.2Gu
Reproducibility 0.4Gu
Indication Error 1.0Gu
International Standard 60° ISO-2813、ASTM-C584、ASTM-D523、DIN-67530、ASTM-D2457、JND-A60、JND-P60
National Standard 60° GB 9754、GB 9966、GB 8807
Standard Accessories Power adapter/user manual/warranty certification/standard board
Optional Accessories Micro-printer

 

 

 

 

نوشته قبلی

رنگ سنج WR-10

نوشته بعدی

ضخامت سنج رنگ WH82

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.